ada kek

6 Mart 2015 Cuma

Büyük Erzurum Sofrası Tadım Etkinliği

    Bir akşam üzeri sevgili  Funda Aydeniz  Büyük Erzurum Sofrasına davet etti. Önce  gitmeye pek taraftar değildim. Çünkü davet saati 3 saat sonra idi.


       Erzurum gezimizde adı ünlenmiş her cağ kebabçısında cağ kebabın tadına bakmıştım. Eşim her lokanta çıkışında  bu cağ kebabları böyle olmaz diyordu.
   Büyük Erzurum Sofrasında yediği Cağ kebabı nı daha evvel o kadar övmüştü ki. Erzurum da yediklerimiz bana çok sıradan geldiği için mahcup oldum diyordu.
    İşte o yüzden ısrarla benim bu davete gitmemi istedi.


     Büyük Erzurum Sofrası na gittiğimde Mustafa Bey'in bize harika bir köşe hazırladığını gördüm. Bu bir yer sofrasıydı. Uzunca bir yer masasının üzerinde envai çeşit mezeler salatalar mevcuttu.


      Sevgili şefimiz Ayvaz Şef ve organizasyonlarımızın kraliçesi Özlem Hanım,( bimutfakikişef) geldiklerinde biz arkadaşım Gül Hanımla, pide ile  beraber acı çemenli mezemiz den yemeğe başlamıştık bile.


      Önce Ayranaşı ile başladık. Hiç bir dünya mutfağında bu lezzetin bulunmadığını düşünüyorum. Yalnız bu Ayranaşı çorbasının içine mısır taneleri katılmış olmasını biraz garipsedim diyebilirim.   Çeşitlilik katması için ilave edilmesine, bu çorbanın hiç ihtiyacı yok diye düşündüm.
      Soframızda Manda yoğurdu da vardı. Yoğurt içeren bir çorba ardından manda yoğurdunu yemek beni hiç rahatsız etmedi . Toprak bir kap içerisinde şahane lezzeti tatdık.


      Vee.. meşhur cağ kebablarımız geldi. Mustafa Bey sık sık ekmek yemeğin, pide ile karnınızı doyurmayın . Rekor istiyorum kaç adet cağ kebab yiyeceksiniz bakalım diyordu.
       Cağ kebab yeme rekoru yanlış hatırlamıyorsam 27 adetmiş. Bu arada cağ kebab şişleri özel yapım. Her bir şişte ortalama 50 gr et bulunuyormuş.
      Erzurum da şişlerin üzerinde etler çok ince idi. Büyük Erzurum Sofrasında daha iri ve fazla et vardı. Gerçekten Erzurum da yediğim Cağ kebablarından çok çok daha lezzetliydi.
      Ben den 10 puan aldı diyebilirim. Fazla aç değildim ama şalgam suyu eşliğinde 5 adet şiş yemekten kendimi alamadım. O kadar lezzetliydi..
      Mustafa Bey hoş sohbetleriyle bizi Lokanta hakkında ve yemekler hakkında bilgilendirdi. Tüm malzemeler yörelerinden  geliyormuş.


       Erzurum' un su böreği ve lor dolması da ünlü biliyorsunuz. Su böreği geldiğinde ne yapacağım diye düşündüm ama yine de tadına bakmaya karar verdim. Su böreği de lezizdi ve yağlı değildi. Ayrıca toprak kapta mantar da bizden olumlu yorumlar aldı.


      Lor dolması her ramazan ayında mutlaka yapılıyor ve konuklara sunuluyormuş. Bu ara da Erzurum da tatdığım Lor dolması çok lezzetliydi . Ramazan ayında Büyük Erzurum Sofrasına gidip bu lezzeti  denemek istiyorum.


     En önemli  Erzurum tatlarından biride meşhur Kadayıf Dolması yanında İncir Tatlısı ile beraber geldi. Şerbeti çok kıvamında ayarlanmıştı. Bununla yetinmeyip sütlaçlarının tadına bakmayı da ihmal etmedik.  Ayrıca kıtlama şekerlerimizle semaverden çayımızı içtik. Yanında Dandağan , vişne kurusu ve kuru üzüm sunuldu.

.

        Sonuç olarak harika bir ziyafetti diyebilirim. Biraz erken ayrılmak zorunda kaldım ama  blogger arkadaşların,  Ayvaz Şefimizin ve sevgili Özlem Hanımın hoş sohbetleriyle güzel bir akşam geçirdim.
.
     Teşekkürler

     Tavsiye edeceğim güzel bir mekan,
16 yorum:

 1. Yakışır cnm afiyet şeker olsun :)))

  YanıtlaSil
 2. Lezzetli ve keyifli bir akşam olmuş.
  Afiyetler olsun yüreğini sevdiğim gönlü güzelim benim.
  Sevgilerimi bıraktım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emelciğim keşke sende olsaydın. Daha da keyifli olurdu masamız. Teşekkürler sevgiler.

   Sil
 3. Afiyet olsun herşey çok güzel erzurumlular gönlü güzel insanlar sofralarıda lezzetli ve bereketli güzel bir etkinlik olmuş sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler bende Erzurum lularıda, Erzurum tatlarınıda çok seviyorum.

   Sil
 4. Afiyet bal şeker olsun :) Güzel bir etkinlik olmuş.

  YanıtlaSil
 5. ay bu bizim evin alt sokağındaki Büyük Erzurum Sofrası mı yoksa (Kartal) haber verseydiniz atlar gelirdim valla.. Afiyetler olsun...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mehtap hanım çok güzel olurdu. Yemeklerini tatmışınızdır o halde . Beraber keyfli bir akşam olurdu. Sevgiler

   Sil
 6. Fotoğraflardan bile lezzetler belli oluyor.. Afiyet olsun :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayşegül hanım teşekkür ederim. Çok naziksiniz.

   Sil
 7. Canım benim menajer 3 saat önce haber verince bana spontane oldu biraz yine de keyifliydi ayağına sağlık sevgiler

  YanıtlaSil
 8. Funda cığım çok memnun oldum. Çok zevklİydi. Harika ağırlandık. Biraz erken kalkmak zorunda kaldım. Tek derdim sizlerin sohbetine katılamamaktı. Güzel akşam için çok teşekkürler sevgiler.

  YanıtlaSil
 9. ahh o masada bende olsaydım... mı demeliyim ağzınızda erisin sevgiler

  YanıtlaSil
 10. Her zaman bekleriz. Sanırım sizde benim gibi iştahlısınız. Sevgiler

  YanıtlaSil