ada kek

17 Şubat 2016 Çarşamba

Hidiv Kasrında Kahvaltı

     İstanbul Anadolu Yakasının Yeşillikler içerisinde güzel köşklerinden biri olan Hıdiv Kasrı nda yemekbloggerleri ve gurme gezginleri ile birarada  harika bir kahvaltıya davetliydik.


    Hıdiv Kasrı, İstanbul’un Beykoz ilçesinde Çubuklu sırtlarında bir yapıdır. 1907 yılında Mısır’ın son hıdivi Abbas Hilmi Paşa tarafından İtalyan mimar Delfo Seminati’ye yaptırılmıştır. Dönemin mimari modasına uygun olarak art nouveau tarzındadır.


     Hıdivlik makamı, Osmanlı İmparatorluğu’nun Mısır valilerine verdiği ünvandır.


Bir süre Otel olarak işletilen Hidiv Kasrı’nın işletmeciliği, 1996 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kuruluşu olan Beltur’a geçti. Şu anda lokanta ve sosyal tesis olarak kullanılmaktadır.


     Kasrın bir yüzündeki İstanbul ‘un en büyük gül bahçelerinden olan dış mekanı ve tarihi iç mekanında ayrıca düğün gibi organizasyonlar da düzenlenmektedir.


     Sevgili Ubo Foto -  Konuşan Kalem ve Şenol Şefimiz bize köşkün bir odasını hazırlayarak dostlarla birarada keyifli uzun bir kahvaltı sundular.


     Masamızda A dan Z ye bir kahvatının olmazsa olmazları ve fazlası mevcuttu. Ama öyle özel lezzetler vardı ki, tatmaktan büyük keyif aldık.

     Özel sunumlar eşliğinde Sucuk müthiş lezzetliydi.


     Bunun yanısıra döküm tava eşliğinde Patates ve Yumurtanın tadına mutlaka bakmalısınız derim.


     Şefimizin öyle harika bir lezzeti var ki başka yerde tatmadığınıza eminim. Tahinli profiterol  enfes....


     Hıdiv Kasrı na gittiğiniz zaman  köşkü gezmek istediğinizi belirtin. Mutlaka size olumlu cevap verilecek ve köşkü gezip tarihten anettotlar dinleyeceksiniz.


     Kuleye çıkıp İstanbul manzarasını seyretmek size ayrı bir keyif verecek emin olabilirsiniz.
     Beltur İstanbul'un çeşitli semtlerinde bulunan Köşk ve Tarihi birçok binada harika hizmetler sunuyor. Mutlaka inceleyin . Çeşitli toplantı ve organizasyonlarınızı buralarda yapmak çok zevkli olacaktır. 

3 yorum:

  1. Harika bir etkinlik olmuş...

    YanıtlaSil
  2. Teşekkür ederim Ayşegül hanım. Harika bir doğa ortamı var.

    YanıtlaSil
  3. Teşekkür ederim Ayşegül hanım. Harika bir doğa ortamı var.

    YanıtlaSil