ada kek

1 Haziran 2016 Çarşamba

KAYSERİ DE GÖRDÜKLERİMİZ

    Bu gün harika bir şehirden ve harika bir geziden bahsetmek istiyorum. Radisson Blu Kayseri nin davetlisi olarak,  Nisan ayının son haftasında blogger arkadaşlarla Kayseri'ye gittik.
     Radisson Blu Kayseri ye ulaştığımızda bizler için her konforu düşünen Otelimizin Genel Müdürü Fercan Başkan bizi kapıda karşıladı.


      Radisson Blu Hotel, Kayserinin iç ve dış pazarda tanıtılması konusunda projelere destek veren, bunun için dünyanın dört bir yanındaki turizm fuarlarına katılan, her gittikleri yerde Kayserinin tanıtımı için büyük çaba harcayan Türk misafirperverliğini uluslararası standartlarda üst düzeyde sunan bir otel.     Vaktimiz çok kıymetli gezecek o kadar çok yer, tadacak o kadar çok lezzet vardı ki. Valizleri otel personeline bırakıp, 2 gün boyunca bize tahsisli araç ve rehberimiz eşliğinde önce Ağırnas kasabasında bulunan Mimar Sinan'ın doğduğu eve gittik. Bir kısmı restore edilmiş,  kayaların oyulması ile yapılmış odalardan oluşuyor. Kemerli yapısı dışında adeta Ürgüp yöresinin yeraltı evlerinin özelliğini taşıyor.     Melikgazi İlçesi'nde bulunan ve türkülere konu olan Gesi Bağları'nda üzüm bağları görmeyi hayal ederken, kıraç bir alanla karşılaşmak biraz üzücüydü. Ancak ilgi çekici bir yönü Dünya da yalnızca burada  yeraltında güvercin odalarınn insanlar tarafından yapılmış olmasıydı.  Aslında bakımlı hale getirilerek çok ilgi çekici bir turızm noktası olabilir diye düşünüyorum. İnanın şu an çok bakımsız ve tek bir güvercin dahi göremedim.     Burada ilk kez Kayseri Mantısının güvercin eti ile yapıldığını öğrendim. Şaşırtıcı değil mi?
     Aracımızla rehberimiz eşliğinde yol boyunca bilgiler edindik. Türk, Ermeni ve Rum'ların hoşgörü ile beraberce yaşadıklarına, cami ve kiliselerin hala yanyana durmasına şahit olduk.     Öğle yemeği için Kaşık-la Restorant a davetliydik. Kayseri Mantısı, Kayseri Yağlaması, sucukiçi, yağ mantısı,içli köfte kağıtta pastırma, su böreği,tandır böreği,gilabulu şerbeti ve Fıstıklı Necmiye Hanım Tatlısı ikram edildi. Necmiye Tatlısı ile tandır ve su böreği mutlaka tadılmalı,  şekersiz tadı biraz mayhoş bile olsa Kayseri dışında hiçbir yerde bulamayacağınız Gilabulu Şerbetini mutlaka denemelisiniz.


      Adı Selçuklu Uygarlığı Müzesi olan  dünyanın ilk tıp okulu Gevher Nesibe. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden.    Şifahane diye adlandırılan ayrı ayrı tedavi odaları mevcut. Su ile tedavi odasında su sesleri, müzik ile tedavi odasında müzik sesleri dinleyip adeta huzuru hissetmeniz mümkün. Dijital bilgilendirme ekranları mevcut olan müzede isterseniz bir Anadolu Selçuklu kıyafetini sanal olarak giyinmeniz bile mümkün. Arkadaşlardan biraz uzaklaşarak da olsa bunu deneyimledim.
      Ayrıca hamam bölümü, gördüğüm hamamlardan biraz farklı yine tedaviye yönelik yapılmıştı.     Her hastalığın tedavisi farklı olduğu gibi, hangi burcun özelliğini taşıyorsanız tedavi şeklinin yine farklılaştığını okuduk öğrendik.
     Sonuç olarak gidilesi, görülesi yer diyorum.
     Talas Yaman Dede Konağına da gidilmeli, yakın zamana kadar ikametgah olarak kullanılan, hatta özel toplantılara da ev sahipliği yapan bu konak, Kayseri nin güzel manzarasına sahip bir yerde ve çok ilgi çekici üstelik kamera, klima, havalandırma ve su kuyuları ile akılcı bir konak. Çok ince ayrıntılar ile donatılmış, kapısı çalındığında bir erkek mi geldi, bir kadın mı?  bilirsiniz çünkü tokmaklarının sesleri ve şekilleri farklı... Ücretsiz olarak gezebilir, rehberden ilgi çekici hikayesini dinleyebilirsiniz.

     Kapalı Çarşı ve ibadete açık olan Surp Kriker Lusaroviç Ermeni Kilisesi gezi duraklarımızdan sonra, davetli olduğumuz, Eski Kayseri Mahallesin de Avlu Restorant ta yemeğin ardından Otelimize geldik.     Sabah otelimizde şahane bir kahvaltı bizi bekliyordu. Otelde gerek kahvaltı gerek de öğle ve akşam yemekleri son derece titiz ve lezzetli bir şekilde hazırlanıyor. Executive chef Emre Öztop ve ekibi hem Kayseri hem de dünya mutfağı konusunda çok başarılı bir çalışma sergiliyorlar.
     Kayseri ikinci bölüm için kısacık bekleyebilir misiniz?.     Otelimizin mutfağında Kayseri Mantısı, Nevzine Tatlısı(burada),Kayseri Yağlaması gibi yöresel yemekler yaptık. Bunların tarifleri verilecek. Otelimizin özellikleri vee öyle bir yere gittik ki ,  ''Sultan Sazlığı'' anlatılacak. ( Kayseri 2 de )
     
     
     

     


4 yorum:

 1. Harika bir gezi olmuş , gezi boyunca takipteydim fakat ayrıntılı okumak çok daha zevkli kalemine sağlık :))Kayseri deyince mantı ve pastırma aklımıza gelir ,gezip görmek farklı bilmediğim çok şey varmış teşekkürler ....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili Çizel yurdumuzun her yeri ayrı güzel. Böyle güzel otellerimizin olması, lezzetlerin muhteşemliği, Sultan Sazlığı resmen bizi hayran bıraktı. Sevgiler

   Sil
 2. cnm Kayserili ve ErciyeS üniversiteli olarak güzel yerleri gezmişssiniz . Şimdi tüm aile orda olmasına rağmen gitmiyorum.Sanırım Kayseriyi çok gezdim e bitirdim :) Tüm akrabalar artık Kayseriden İstanbule gelirler alışveeriş için :) Sevgiler

  YanıtlaSil
 3. Sevgili Arzu yine de çok özlenesi bir yer. Yakında sizinde gideceğinizi umuyorum. Bazen insan özlemek ara vermek istiyor. Üniversite hayatın çok lezzetli geçmiş olmalı. Sevgiler

  YanıtlaSil